QL-08
Product Briefing
QL系列全向轮(omni wheel)是精密型的轻载90°全向轮,每个从动小轮内嵌入两个滚动轴承,旨在向客户提供高精密度、高品质要求的产品,满足客户的各种精密应用。持续改良的QL系列全向轮,已经实现了从动小轮轴向零间隙,特别适合于各种小型机器人的驱动应用。
Product Characteristics
zero clearance in axial direction of driven wheel
Double Multi-subdivision design
2 bearings embedded in every driven wheel
high quality rubber
high-temperature painting technology
steadly improving Ql series omni wheel
Exterior Dimension

Specification Parameters
| Diameter(mm) | 76.2(3")mm | Wide(mm) | 28mm |
| Wheels | 18 | Bearing | 36 |
| Bearing Type | Rolling Bearing | Wheel Material | Rubber |
| Hub Material | Aluminum | Hub Surface Treatment | High-Temperature Painting |
| Mount | Flat key/Set Screws | Typical Middle Hole Size(mm) | 4/5/6/8mm |
| Weight(g) | 140g | Load(kg) | 15Kg |
| Diameter(mm) | 76.2(3")mm |
| Wheels | 18 |
| Bearing Type | Rolling Bearing |
| Hub Material | Aluminum |
| Mount | Flat key/Set Screws |
| Weight(g) | 140g |
| Wide(mm) | 28mm |
| Bearing | 36 |
| Wheel Material | Rubber |
| Hub Surface Treatment | High-Temperature Painting |
| Typical Middle Hole Size(mm) | 4/5/6/8mm |
| Load(kg) | 15Kg |

If you have any questions or needs about aviation products or other related issues, you can contact us through our hotline or online message, and we will be happy to serve you.
Hotline:+86 183 8206 6165
Demand registration >


