QMA-20
Product Briefing
QMA series Mecanum Wheel is 45-degree light payload omni wheel. 2 ball bearings embedded in every driven wheel, Using high precision manufacturing process , it is aimed to supply the products with high accuracy and high quality to satisfy the customers’ various applications. QMA series Mecanum Wheel has achieved small clearance in axial direction of driven wheel with steady improvement, they can be especially used on different small robots.
Product Characteristics
produced by high precious technology
small clearance in axial direction of driven wheel
Multi-subdivision design
2 bearings embedded in every driven wheel
high quality rubber
nickel-plated on the hub surface
Continuous improving QMA series omni wheel
Exterior Dimension

Specification Parameters
| Diameter(mm) | 203.2(8")mm | Wide(mm) | 53.8mm |
| Wheels | 18 | Bearing | 36 |
| Bearing Type | Rolling Bearing | Wheel Material | Rubber |
| Hub Material | Steel | Hub Surface Treatment | Electronickelling |
| Mount | Flange | Typical Middle Hole Size(mm) | 20mm |
| Weight(g) | 1200g | Load(kg) | 40Kg |
| Diameter(mm) | 203.2(8")mm |
| Wheels | 18 |
| Bearing Type | Rolling Bearing |
| Hub Material | Steel |
| Mount | Flange |
| Weight(g) | 1200g |
| Wide(mm) | 53.8mm |
| Bearing | 36 |
| Wheel Material | Rubber |
| Hub Surface Treatment | Electronickelling |
| Typical Middle Hole Size(mm) | 20mm |
| Load(kg) | 40Kg |

If you have any questions or needs about aviation products or other related issues, you can contact us through our hotline or online message, and we will be happy to serve you.
Hotline:+86 183 8206 6165
Demand registration >


