CL-10
Product Briefing
CL series omni wheel is 90-degree economy light load omni wheel . there are 2 nylon sliding bearings in every driven wheel . it is aimed to supply the products with high precise ,high economy and high endurance to customers. CL series omni wheel adopts rubber roller and galvanized steel hub , meanwhile it has various mounting dimensions to satisfy different applications.
Product Characteristics
high economy
steel hub
strong load capacity
reliable, long lifetime, stable quality
Exterior Dimension

Specification Parameters
| Diameter(mm) | 101.6(4")mm | Wide(mm) | 39mm |
| Wheels | 16 | Bearing | 32 |
| Bearing Type | Nylon Sliding Bearing | Wheel Material | Rubber |
| Hub Material | Steel | Hub Surface Treatment | Electro-galvanized |
| Mount | Flat key/Hexagon Hole/Set Screws/Bearing supports | Typical Middle Hole Size(mm) | 5/6/7/8/9/10/12mm |
| Weight(g) | 430g | Load(kg) | 50Kg |
| Diameter(mm) | 101.6(4")mm |
| Wheels | 16 |
| Bearing Type | Nylon Sliding Bearing |
| Hub Material | Steel |
| Mount | Flat key/Hexagon Hole/Set Screws/Bearing supports |
| Weight(g) | 430g |
| Wide(mm) | 39mm |
| Bearing | 32 |
| Wheel Material | Rubber |
| Hub Surface Treatment | Electro-galvanized |
| Typical Middle Hole Size(mm) | 5/6/7/8/9/10/12mm |
| Load(kg) | 50Kg |

If you have any questions or needs about aviation products or other related issues, you can contact us through our hotline or online message, and we will be happy to serve you.
Hotline:+86 183 8206 6165
Demand registration >


