QLM-40
Product Briefing
The maximum load of QLM series omni wheel is 2000KG, and the wheel maintains a high accuracy. This wheel uses integrated molding process, maximizing the mechanical properties of materials. The driven wheel material can be rubber or polyurethane according to customers’ requirements. QLM series omni wheel use ball bearing design with good performance in stability ,quietness, durability and omni-direction. They are able to adapt to various indoor and outdoor occasions.
Product Characteristics
integrated molding process hub
Rolling Bearing
payload between 0-2000KG
industrial-grade quality
high intensity ,high stiffness
Exterior Dimension

Specification Parameters
| Diameter(mm) | 406.4(16")mm | Wide(mm) | 180mm |
| Wheels | 10 | Bearing | 20 |
| Bearing Type | Heavy duty rolling bearings | Wheel Material | Polyurethane |
| Hub Material | Steel | Hub Surface Treatment | High Temperature Painting |
| Mount | Flange | Typical Middle Hole Size(mm) | 70mm |
| Weight(g) | 45Kg | Load(kg) | 1200Kg |
| Diameter(mm) | 406.4(16")mm |
| Wheels | 10 |
| Bearing Type | Heavy duty rolling bearings |
| Hub Material | Steel |
| Mount | Flange |
| Weight(g) | 45Kg |
| Wide(mm) | 180mm |
| Bearing | 20 |
| Wheel Material | Polyurethane |
| Hub Surface Treatment | High Temperature Painting |
| Typical Middle Hole Size(mm) | 70mm |
| Load(kg) | 1200Kg |

If you have any questions or needs about aviation products or other related issues, you can contact us through our hotline or online message, and we will be happy to serve you.
Hotline:+86 183 8206 6165
Demand registration >


