QL-15
Product Briefing
QL series omni wheel is 90-degree precise light load omni wheel . there are 2 ball bearings in every driven wheel . it is aimed to supply products with high precise and high quality to satisfy customers’ various applications . QL series omni wheel has achieved zero clearance in axial direction of driven wheel with steady improvement, particularly suitable for different small robots.
Product Characteristics
zero clearance in axial direction of driven wheel
Double Multi-subdivision design
2 bearings embedded in every driven wheel
high quality rubber
high-temperature painting technology
steadly improving Ql series omni wheel
Exterior Dimension

Specification Parameters
| Diameter(mm) | 152.4(6")mm | Wide(mm) | 39mm |
| Wheels | 28 | Bearing | 56 |
| Bearing Type | Rolling Bearing | Wheel Material | Rubber |
| Hub Material | Aluminum | Hub Surface Treatment | High-Temperature Painting |
| Mount | Flat key/Set Screws | Typical Middle Hole Size(mm) | 5/6/8/10/12/15/16mm |
| Weight(g) | 640g | Load(kg) | 30Kg |
| Diameter(mm) | 152.4(6")mm |
| Wheels | 28 |
| Bearing Type | Rolling Bearing |
| Hub Material | Aluminum |
| Mount | Flat key/Set Screws |
| Weight(g) | 640g |
| Wide(mm) | 39mm |
| Bearing | 56 |
| Wheel Material | Rubber |
| Hub Surface Treatment | High-Temperature Painting |
| Typical Middle Hole Size(mm) | 5/6/8/10/12/15/16mm |
| Load(kg) | 30Kg |

If you have any questions or needs about aviation products or other related issues, you can contact us through our hotline or online message, and we will be happy to serve you.
Hotline:+86 183 8206 6165
Demand registration >


