HMA-40
Product Briefing
HMA series Mecanum Wheel can supply 1500KG payload maximum. while maintaining a high accuracy .This wheel adopts driven wheels as the supporting structure.The hub use integrated molding process, maximizing the intensity, stiffness and precision. HMA series omni wheel with rolling bearings and polyurethane roller materials can adapt to various indoor and outdoor occasions .
Product Characteristics
integrated molding process hub , high intensity ,high stiffness
Rolling Bearing
load capacity between 0-1500KG
industrial-grade quality
Exterior Dimension

Specification Parameters
| Diameter(mm) | 406.4(16")mm | Wide(mm) | 234mm |
| Wheels | 12 | Bearing | 24 |
| Bearing Type | Heavy duty rolling bearings | Wheel Material | Polyurethane |
| Hub Material | Steel | Hub Surface Treatment | High Temperature Painting |
| Mount | Flange | Typical Middle Hole Size(mm) | 45mm |
| Weight(g) | 45Kg | Load(kg) | 1500Kg |
| Diameter(mm) | 406.4(16")mm |
| Wheels | 12 |
| Bearing Type | Heavy duty rolling bearings |
| Hub Material | Steel |
| Mount | Flange |
| Weight(g) | 45Kg |
| Wide(mm) | 234mm |
| Bearing | 24 |
| Wheel Material | Polyurethane |
| Hub Surface Treatment | High Temperature Painting |
| Typical Middle Hole Size(mm) | 45mm |
| Load(kg) | 1500Kg |

If you have any questions or needs about aviation products or other related issues, you can contact us through our hotline or online message, and we will be happy to serve you.
Hotline:+86 183 8206 6165
Demand registration >


