CMA-36
Product Briefing
CMA series Mecanum Wheel provide 4500KG payload maximum ,while maintaining high accuracy. This wheel uses integrated molding process, maximizing the mechanical properties of materials. All the CMA series omni wheels use rolling bearings, polyurethane materials on the driven wheel surfacewith good performance in stability , quietness, durability and omni-direction. They are able to adapt to various indoor and outdoor occasions.
Product Characteristics
integrated molding process hub , high intensity ,high stiffness
Rolling Bearing
payload between 0-4500KG
industrial-grade quality
Exterior Dimension

Specification Parameters
| Diameter(mm) | 360mm | Wide(mm) | 193mm |
| Wheels | 8 | Bearing | 16 |
| Bearing Type | Rolling Bearing | Wheel Material | Polyurethane |
| Hub Material | Steel | Hub Surface Treatment | High Temperature Painting |
| Mount | Flange | Typical Middle Hole Size(mm) | 70mm |
| Weight(g) | 31Kg | Load(kg) | 1100Kg |
| Diameter(mm) | 360mm |
| Wheels | 8 |
| Bearing Type | Rolling Bearing |
| Hub Material | Steel |
| Mount | Flange |
| Weight(g) | 31Kg |
| Wide(mm) | 193mm |
| Bearing | 16 |
| Wheel Material | Polyurethane |
| Hub Surface Treatment | High Temperature Painting |
| Typical Middle Hole Size(mm) | 70mm |
| Load(kg) | 1100Kg |

If you have any questions or needs about aviation products or other related issues, you can contact us through our hotline or online message, and we will be happy to serve you.
Hotline:+86 183 8206 6165
Demand registration >


