Navigator L1 Crawler Platform
Product Briefing
The Navigator series is the representative product of high performance and high reliability. Adopting industrial product design concept, it is designed to provide users with a complete, user-friendly robot system with high performance, high reliability, multiple interface, strict protection grade and long-term continuous work capacity. The Navigator L1 is the robot platform with caterpillar wheel system, which can adapt to all kinds of muddy, ravines, ladder working environment and complete all kinds of work efficiently. The chassis of this platform adopts overall aluminum casting & molding process.Navigator L1 uses two high-power coreless motors as the driver, equipped with independent servo driver and the advanced motion controller, which integrates various motion control function, making both CAN bus and RS232 interface available. The development kit provides customers with a complete equipment communication protocol, and also provides examples and demo application source code based on STM32F407, which allows users quickly know how to operate Navigator L1.
Exterior Dimension

Specification Parameters
| Fuselage Form | Aluminum alloy one-piece molding | Overall Dimension | 720×559×283mm |
| Driving Wheel | Crawler Wheel | Diameter of Driving Wheel | 162mm |
| Driving Method | Twin-motor left and right track drive | Suspension Form | No suspension |
| Minimum Ground Clearance | 77mm | Weight | 45kg |
| Rated load Capacity | 80kg | Motor Type | Hollow Cup DC Servo Motor |
| Motor Rated Power | 150W | Motor Encoder | 500 lines/revolution, A and B phase outputs |
| Number of Motors | 2 | Motor Drive | Servo drive, CAN bus, RS232 communication interface |
| Maximum Travel Speed | 0.8m/s | Maximum Rotation Speed | 95°/s |
| Minimum Turning Radius | 0m | Adaptable Terrain | Indoor and outdoor general pavement and dirt pavement |
| Typical Endurance | Approx. 8h (load 10kg, operating speed 0.6m/s, operating rate 70%) | Standby Time | >30h |
| On-board Power Output | 5V@5A / 12V@5A / Battery voltage (22.4~29.2V)@>10A | Power Fuse Preset Specification | 5×20/20A |
| Battery | 24V/18.2Ah lithium-ion battery | Battery Quick Change | Support |
| Charger | Input:AC220V~240V / Charging current:5A / Interface:Plug-in type | Accessory | Battery Charger |
| DEMO Board | RHF407 development board (CAN×2, RS232×2, TTL×1, RS485×1, SPI×1, I2C×1, ADC×8, DAC×2, PWM×8, LED×2, keypad×2, independent I/O×24, reusable I/O×29, TF card interface×1, RTC backup battery holder, reusable TFT LCD interface×1) | ||
| Fuselage Form | Aluminum alloy one-piece molding |
| Driving Wheel | Crawler Wheel |
| Driving Method | Twin-motor left and right track drive |
| Minimum Ground Clearance | 77mm |
| Rated load Capacity | 80kg |
| Motor Rated Power | 150W |
| Number of Motors | 2 |
| Maximum Travel Speed | 0.8m/s |
| Minimum Turning Radius | 0m |
| Typical Endurance | Approx. 8h (load 10kg, operating speed 0.6m/s, operating rate 70%) |
| On-board Power Output | 5V@5A / 12V@5A / Battery voltage (22.4~29.2V)@>10A |
| Battery | 24V/18.2Ah lithium-ion battery |
| Charger | Input:AC220V~240V / Charging current:5A / Interface:Plug-in type |
| Overall Dimension | 720×559×283mm |
| Diameter of Driving Wheel | 162mm |
| Suspension Form | No suspension |
| Weight | 45kg |
| Motor Type | Hollow Cup DC Servo Motor |
| Motor Encoder | 500 lines/revolution, A and B phase outputs |
| Motor Drive | Servo drive, CAN bus, RS232 communication interface |
| Maximum Rotation Speed | 95°/s |
| Adaptable Terrain | Indoor and outdoor general pavement and dirt pavement |
| Standby Time | >30h |
| Power Fuse Preset Specification | 5×20/20A |
| Battery Quick Change | Support |
| Accessory | Battery Charger |
| DEMO Board | RHF407 development board (CAN×2, RS232×2, TTL×1, RS485×1, SPI×1, I2C×1, ADC×8, DAC×2, PWM×8, LED×2, keypad×2, independent I/O×24, reusable I/O×29, TF card interface×1, RTC backup battery holder, reusable TFT LCD interface×1) |
Typical Components






Typical Research and Application Areas
Optional Accessories

If you have any questions or needs about aviation products or other related issues, you can contact us through our hotline or online message, and we will be happy to serve you.
Hotline:+86 183 8206 6165
Demand registration >


