Discovery C1 Two-Wheeled Differential Platform
Product Briefing
The Discovery series is a small economical robot platform. It aims to provide users with a complete mobile robot system with high reliability and multiple interfaces. Discovery C1 is robot platform with two HSL-10 inflatable rubber driving wheels manufactured by Chengdu Hangfa Robotics Co.,Ltdand two QL-08 omni wheels with coaxial tilting suspension, which can adapt to all kinds of working environment and complete all kinds of sports efficiently.Discovery C1 uses two high-power coreless motors as the driver, equipped with multi-axis servo driver, supporting both CAN bus and RS232 interface. The development kit provides customers with a complete equipment communication protocol, and also provides examples and demo application source code based on STM32F407, which allows users quickly know how to operate Discovery C1.
Exterior Dimension

Specification Parameters
| Fuselage Form | Sheet metal assembly molding | Overall Dimension | 231×314×120 |
| Driving Wheel | HSL-10 Rubber Wheel | Diameter of Driving Wheel | 101.6mm |
| Driving Method | Two-wheel independent drive | Suspension Form | Co-axial pendulum suspension of driven wheels |
| Minimum Ground Clearance | 20mm | Weight | 4.8kg |
| Rated load Capacity | 10kg | Motor Type | Hollow Cup DC Servo Motor |
| Motor Rated Power | 17W | Motor Encoder | 12 lines/revolution, A and B phase outputs |
| Number of Motors | 2 | Motor Drive | Servo drive, CAN bus, RS232 communication interface |
| Maximum Travel Speed | 0.65m/s | Maximum Rotation Speed | 280°/s |
| Minimum Turning Radius | 0m | Adaptable Terrain | Indoor and outdoor concrete and asphalt pavements with fewer potholes |
| Typical Endurance | Approx. 10h (load 5kg, operating speed 0.5m/s, operating rate 70%) | Standby Time | >30h |
| On-board Power Output | 5V@2.5A×2 way /Battery voltage (9.6~12.6V)@>5A | Power Fuse Preset Specification | 5×20/10A |
| Battery | 12V/10.4Ah lithium-ion battery | Battery Quick Change | Support |
| Charger | Input:AC220V~240V / Charging current:3A / Interface:Plug-in type | Accessory | Battery charger, ULB-1 ultrasonic transducer × 3 |
| DEMO Board | RHF407 development board (CAN×2, RS232×2, TTL×1, RS485×1, SPI×1, I2C×1, ADC×8, DAC×2, PWM×8, LED×2, keypad×2, independent I/O×24, reusable I/O×29, TF card interface×1, RTC backup battery holder, reusable TFT LCD interface×1) | ||
| Fuselage Form | Sheet metal assembly molding |
| Driving Wheel | HSL-10 Rubber Wheel |
| Driving Method | Two-wheel independent drive |
| Minimum Ground Clearance | 20mm |
| Rated load Capacity | 10kg |
| Motor Rated Power | 17W |
| Number of Motors | 2 |
| Maximum Travel Speed | 0.65m/s |
| Minimum Turning Radius | 0m |
| Typical Endurance | Approx. 10h (load 5kg, operating speed 0.5m/s, operating rate 70%) |
| On-board Power Output | 5V@2.5A×2 way /Battery voltage (9.6~12.6V)@>5A |
| Battery | 12V/10.4Ah lithium-ion battery |
| Charger | Input:AC220V~240V / Charging current:3A / Interface:Plug-in type |
| Overall Dimension | 231×314×120 |
| Diameter of Driving Wheel | 101.6mm |
| Suspension Form | Co-axial pendulum suspension of driven wheels |
| Weight | 4.8kg |
| Motor Type | Hollow Cup DC Servo Motor |
| Motor Encoder | 12 lines/revolution, A and B phase outputs |
| Motor Drive | Servo drive, CAN bus, RS232 communication interface |
| Maximum Rotation Speed | 280°/s |
| Adaptable Terrain | Indoor and outdoor concrete and asphalt pavements with fewer potholes |
| Standby Time | >30h |
| Power Fuse Preset Specification | 5×20/10A |
| Battery Quick Change | Support |
| Accessory | Battery charger, ULB-1 ultrasonic transducer × 3 |
| DEMO Board | RHF407 development board (CAN×2, RS232×2, TTL×1, RS485×1, SPI×1, I2C×1, ADC×8, DAC×2, PWM×8, LED×2, keypad×2, independent I/O×24, reusable I/O×29, TF card interface×1, RTC backup battery holder, reusable TFT LCD interface×1) |
Typical Components






Typical Research and Application Areas
Optional Accessories

If you have any questions or needs about aviation products or other related issues, you can contact us through our hotline or online message, and we will be happy to serve you.
Hotline:+86 183 8206 6165
Demand registration >


